środa, 30 marca 2016

Najładniejsze psy świata

Husky syberyjski

Husky to jedna z niewielu ras, które mają niebieskie oczy. Z tego względu pies tej rasy niesamowicie pasuje mi do ragdolla. Zwłaszcza w wersji z „diabełkowym”, czarno-białym umaszczeniem. Poza tym podoba mi się również fakt, że to rasa pierwotna, czyli taka, której materiał genetyczny w najmniejszym stopniu różni się od genów wilka. Mój aktualny faworyt.5 najładniejszych psów rasowych - Husky syberyjski

Akita inu

Rasa pierwotna, podobnie jak husky. Jej cechy charakterystyczne to: wierność, lojalność i niesamowite oddanie. W akicie zakochałam się oglądając oparty na faktach film "Mój przyjaciej Hatchiko" (kto z Was się na nim nie wzruszył?), w którym to pies tej rasy był głównym bohaterem. W Polsce widziałam go tylko raz, w wersji z białym umaszczeniem. Wyglądał fenomenalnie.5 najładniejszych psów rasowych - Akita inu

Samoyed

Kolejny przedstawiciel rasy pierwotnej. Inteligentny i bardzo przywiązujący się do właścicieli. Moim zdaniem jest cudowny. Kojarzy mi się z białym, puchatym niedźwiadkiem. Szkoda tylko, że nie ma niebieskich oczu.
5 najładniejszych psów rasowych - Samoyed

Labrador retriever

Idealny pies do towarzystwa. Inteligentny, wesoły, o prostodusznej i nieskomplikowanej naturze. Jego żywiołem jest woda . Najbardziej podobają mi się te o czekoladowym umaszczeniu.5 najładniejszych psów rasowych - Labrador retriever

czwartek, 17 marca 2016

Pies towarzyszący
Pies towarzyszącypies opiekun (ang. assistance dogservice dog) – pies specjalnie szkolony w celu pomocy osobom niepełnosprawnym:
  • pies przewodnik (guide dogseeing eye dogfr. chien guide d'aveugle) – pies szkolony na przewodnika dlaniewidomego lub niedowidzącego.
  • pies dla niesłyszącego (hearing doghearing ear dog) – pies szkolony w kierunku rozpoznawania odgłosów domowych i wskazywania ich niesłyszącemu lub niedosłyszącemu.
Specjalnie szkolony jest:
  • pies opiekun, który reaguje w przypadku ataku choroby, lub innych przypadkach medycznych – włączy alarm, sprowadzi do chorego inną osobę, lub ostrzega o zbliżającym się ataku choroby (stwierdzono, że psy wyczuwają np. zbliżający się atak epilepsji).
Typowe zadania wykonywane przez psa towarzyszącego to wyszukiwanie i podawanie przedmiotów, naciskanie przycisków, pociąganie za klamki, sygnalizowanie stanów zagrożenia itp.
Zadania wykonywane przez psa dla niesłyszących polegają na reagowaniu i doprowadzaniu osoby do źródeł dźwięków takich jak dzwonek do drzwi, telefon, zegar do gotowania, sygnał wzywania pomocy, płacz dziecka, budzik, czy też dźwiękach alarmujących o niebezpieczeństwie, takich jak alarm dymowy, pożarowy lub obecności tlenku węgla.
Psy selekcjonowane do asystowania niepełnosprawnym muszą wykazywać chęć współpracy z człowiekiem, być zrównoważone, nieagresywne, pozbawione skłonności do dominacji, muszą również umieć przez dłuższą chwilę skupić uwagę na jednej rzeczy. Nie mogą być lękliwe i zbytnio indywidualne.
Szkolenie rozpoczyna się w wieku 10–12 miesięcy i trwa pół roku. Potem odbywa się szkolenie wraz z niepełnosprawnym, dla uwzględnienia jego indywidualnych potrzeb.
Psy ratownicze
Pies ratowniczy – w kynologii określenie psa, mające dwa znaczenia:

  • Kategorie te mogą się nakładać lub nie, więc możemy mieć do czynienia z:
    pies wyszkolony do realizacji zadań z dziedziny ratownictwa;
  • pies rasy predysponowanej do realizacji zadań z dziedziny ratownictwa – dana rasa od wielu pokoleń hodowana jest w celu zachowania bądź rozwinięcia predyspozycji do ratownictwa.
  • psem ratowniczym (ze względu na wyszkolenie) nie będącym psem rasowym bądź też rasy nie uznawanej za ratowniczą;
  • psem ratowniczym (ze względu na rasę) nie wyszkolonym;
  • psem ratowniczym ze względu na rasę i wyszkolenie.
Najmniejszy pies świata!
Waży tyle, co paczka cukierków i ma jedynie 6 centymetrów wzrostu. - Mieści się w dłoni i lubi w niej zasypiać - chwalą się swoim podopiecznym hodowcy z Wrocławia. Chihuahua o imieniu Toudi, bo o nim mowa, to najprawdopodobniej najmniejszy pies świata. Ma już 3 miesięce, ale żeby mógł zostać wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa, musi jeszcze trochę poczekać. 3-miesięczny psiak to przedstawiciel rasy chihuahua, które z reguły są niewielkich rozmiarów. Ten jednak jest wyjątkowy. Powód? Mieści się w dłoni, a dorodne jabłko jest większe od niego. - Wszyscy nasi znajomi są zdziwieni i zachwyceni, że pies może być takich rozmiarów. Śmieją się, że bardziej przypomina chomika niż psiaka - mówi Łukasz Ciepły, właściciel Toudiego. Kandydat na rekord? 
Pies mieszka wraz z właścicielami na wrocławskich Stabłowicach. W kojcu towarzyszy mu jego mama i siostra. Są dwa razy większe od malucha i chętnie się nim opiekują. - Sprawdziliśmy ile waży najmniejszy pies świata. To również chihuahua, ale ma 0,5 kg i niecałe 10 cm. Toudi ma zaledwie 0,3 kg i 6 cm wzrostu. Nim jednak zgłosimy go do Księgi Rekordów Guinessa, musimy poczekać jeszcze 2 miesiące. Wtedy Toudi będzie już oficjalnie dorosły - wyjaśnia hodowca z Wrocławia. "Weterynarze przecierali oczy ze zdziwienia" Łukasz Ciepły przekonuje, że mały pies przysparza całej rodzinie wiele radości. Również z utrzymaniem zwierzaka nie ma problemów, bo Toudi zjada zaledwie kilka granulek karmy dziennie. - Weterynarze na widok naszej pociechy przecierali oczy ze dziwienia. Mówili, że nigdy nie widzieli tak małego psa - dodaje pan Łukasz. Tymczasem zwierzak rozwija prawidłowo, był niedawno szczepiony. - Tylko my musimy uważać, bo jego sierść jest podobna do koloru podłogi - śmieje się właściciel. (http://www.tvn24.pl)

Rasy, które nie istnieją

Skojarzenie, niewiedza, a nawet zwykła literówka powodują, że na bazie istniejących ras tworzymy sobie nowe. Czasem po prostu inna nazwa brzmi ładniej, kiedy indziej chcemy na siłę udowodnić, że nasz mieszaniec należy do psiej arystokracji. Dzięki modzie pomyłka zaczyna żyć własnym życiem, czego efektem są nieraz zabawne pomyłki oraz koniecznośćtłumaczenia na spacerze, że wcale nie prowadzimy miniaturki znanej rasy albo krzyżówki z wilkiem, tylko całkiem zwykłego psa. Rasy, które nie istnieją
Najlepsze psy rodzinne
Jeśli chcesz mieć psa, masz w domu dzieci przedstawiamy Ci dziesięć fantastycznych ras psów najbardziej przyjaznych człowiekowi. Są wśród nich takie, które mogą cię chronić, bawić się z Tobą i Twoimi dziećmi. Możesz łatwo je trenować w zależności od swoich potrzeb. Pamiętaj jednak o tym, że pies zawsze pozostanie psem i będzie patrzeć na świat po psiemu.
10. Buldog angielski
buldog Top 10 najbardziej przyjaznych człowiekowi ras psów
Ma wesołe, łagodne i cierpliwe usposobienie. Jest czujny, nie wymaga zbyt dużo ruchu i nie jest hałaśliwy. Skory do zabawy zarówno z dziećmi, jak i z osobami dorosłymi. Bardzo wytrzymały i łatwo nawiązuje kontakt z dziećmi. Te psy są bardzo przyjacielskie i lojalne wobec ludzi i dzieci. Nie wykazują agresji w stosunku do innych psów.
9. Beagle
beagle Top 10 najbardziej przyjaznych człowiekowi ras psów
Rasa stworzona do łowiectwa, więc trzeba pamiętać, że pies jest aktywny, skory do włóczęgostwa. Jeśli jesteś osobą aktywną i masz dom pełen dzieci to ta rasa jest zdecydowanie dla Ciebie. Bardzo inteligentne, więc szybko i chętnie się uczą. Nie wymaga szczególnej pielęgnacji z racji krótkiej sierści.
8. Bull terier
bull terier Top 10 najbardziej przyjaznych człowiekowi ras psów
Idealny pies towarzysz. Przyjazny dla człowieka i dzieci. To doskonały pies rodzinny.
7. Owczarek szkocki długowłosy – Collie
collies Top 10 najbardziej przyjaznych człowiekowi ras psów
Jeśli nie masz żadnego doświadczenia z psami to idealna rasa dla Ciebie. Z natury łagodny, prawie nigdy nie wykazuje agresji. Wobec obcych jest nieufny. Energiczny, wesoły i skory do zabawy oraz pracy. Lubi dużo przestrzeni i dużo ruchu, ale aklimatyzuje się również w mieszkaniu. Towarzyski, nie lubi długo pozostawać w samotności. Inteligentny, szybko się uczy. Pies rodzinny, przywiązuje się do domowników.
6. Nowofundland
nowofundland Top 10 najbardziej przyjaznych człowiekowi ras psów
Uważany jest za jedną z najbardziej przyjacielskich ras – znany jest ze swojej życzliwości, delikatności i łagodności – zwłaszcza w stosunku do ludzi. Bardzo przyjazny wobec dzieci. Idealnie nadaje się na psa rodzinnego. Bardzo towarzyski i przyjazny w stosunku do innych psów.
5. Seter Irlandzki
seter Top 10 najbardziej przyjaznych człowiekowi ras psów
Jest psem rodzinnym, potrzebującym kontaktu z człowiekiem. Wierny towarzysz zabaw i opiekun dzieci, bardzo cierpliwy. Inteligentny i żywy, potrzebuje zaspokojenia dużej potrzeby ruchu. Nie jest agresywny wobec obcych i innych zwierząt. Raczej szybko się uczy, ale przy tresurze trzeba być stanowczym, lecz łagodnym. W przypadku tego psa bardzo ważne jest wychowanie pozytywne, bez kar. Wychowane nieodpowiednio mogą uciekać.
4. Pudel
pudel Top 10 najbardziej przyjaznych człowiekowi ras psów
Łagodny i słodki psiak. Dlatego, że ma włos a nie sierść to idealny pies dla alergików. Są dumne, eleganckie i bardzo cierpliwe. Wesołe, lubią zabawę i nigdy się nie nudzą. Doskonały przyjaciel dzieci.
3. Owczarek niemiecki długowłosy
niemiec Top 10 najbardziej przyjaznych człowiekowi ras psów
Najpopularniejsza rasa na świecie. Wierny przyjaciel, wzorowy pies policyjny i wojskowy, świetny stróż i obrońca Bardzo inteligentny i kochający. Ma silny charakter z jednoczesną uległością i posłuszeństwem wobec właściciela. Uwielbia dzieci.
2. Labrador retriever
labrador Top 10 najbardziej przyjaznych człowiekowi ras psów
Rasa psów żywiołowych, skorych do zabawy, także z innymi psami. Stworzone do pracy w wodzie i aportowania. Potrzebuje bezpośredniego kontaktu w pracy z człowiekiem. Dobrze toleruje dzieci i jest cierpliwe w kontaktach z nimi. Piękne i inteligentne.
1. Goleden retriever
Golden Retriever Top 10 najbardziej przyjaznych człowiekowi ras psów
Charakteryzuje się inteligencją i posłuszeństwem oraz łagodnym charakterem, rzadko szczeka jest energiczny, wytrzymały i aktywny. Szybko przywiązują się do właściciela. Towarzyski, potrzebuje bliskiego kontaktu z członkami, pies rodziny, dobrze tolerują inne zwierzęta w domostwie. Ze względu na swój karny i łagodny charakter, sprawdza się jako towarzysz osób starszych i dzieci. Nazwa psa nawiązuje do doskonałych umiejętności aportowania: golden retriever w wolnym tłumaczeniu oznacza „złoty aporter”.

Czy warto mieć psa?

20 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO MIEĆ PSA

Z przymrużeniem oka i na serio ;)
  1. Codzienne spacery z czworonogiem to samo zdrowie.
  2. Pies to najlepszy przyjaciel.
  3. Głaskanie piesełka obniża ciśnienie krwi.
  4. Swoim zachowanie, nieraz doprowadzają nas do śmiechu.
  5. Ogrzeje nasze ciało, taki mały grzejniczek.
  6. Pieseł potrafi wykryć spadek cukru i atak epilepsji.
  7. Psiaki to bardzo dobra terapia dla dzieci autystycznych.
  8. Zawsze ma ochotę na zabawę.
  9. Całuje najlepiej na świecie.
  10. Z wielką pasją przesadzi kwiaty w ogrodzie.
  11. I podleje wszystkie krzewy i drzewka.
  12. Z jego sierści można zrobić dywan lub poduszkę.
  13. Jest świetnym uczniem.
  14. Jest oddany i wierny.
  15. Dba o twoją linię, zjadłby za ciebie każdego kotleta.
  16. Dba o twój sen – do łóżka wejdzie bezszelestnie.
  17. Czasem chrapie, ale w jego wykonaniu to takie słodkie, a mąż i tak chrapie głośniej.
  18. Pies akceptuje cię takim jakim jesteś, bez makijażu i bez Ferrari w garażu.
  19. Zawsze poda pomocną łapkę.
  20. A niepotrzebny, stary fotel pomoże Ci zutylizować.
Najmniejsze psy na świecie
Najmniejsze psy – Pielęgnacja
Jeżeli zależy nam na zakupie psa, którego sierść nie wymaga wzmożonej pielęgnacji, z pewnością spodobają nam się krótkowłose Chihuahua, Pinczery miniaturowe. Wszystkie wymienione rasy mają krótką i niewymagającą uwagi sierść. Miłośnicy psów długowłosych, którzy nie chcą spędzać długich godzin na wyczesywaniu i układaniu włosa, mogą natomiast wybierać spośród Papillonów, długowłosych Chihuahua, Pomeranianów, Japońskich Chinów czy Pekińczyków. Możliwości jest naprawdę wiele, a wszystko zależy od naszych zdolności finansowych.
Wybierając psa, powinniśmy zainteresować się także kwestią linienia. Niektóre rasy bardzo mocno tracą włos, inne – niemal nie linieją. Do ras, które tracą niewielkie ilości włosa, zaliczamy: krótkonożne teriery, pudle toy, a nawet długowłose Yorkshire teriery. Paradoksalnie długi włos jest łatwiejszy do sprzątnięcia niż włos krótki, ponieważ nie wbija się w meble i tapicerkę – można go z łatwością usunąć przy pomocy gąbki.
Im mniejszy tym lepszy?
Miłośnicy psów o rozmiarach kieszonkowych często zatracają się w chęci posiadania jak najmniejszego pieska. W ogłoszeniach o sprzedaży szczeniąt często napotykamy określenie ‘teacup’, co oznacza ‘psa mieszczącego się w filiżance do herbaty’. Pomimo że malutkie pieski wydają się bardzo słodkie i urocze, nadmierna miniaturyzacja pociąga za sobą poważne skutki zdrowotne. Pieski rodzą się cherlawe, mają krzywe grzbiety, niezarośnięte ciemiączka, chore oczy i wypadające rzepki kolanowe; ich odporność jest mocno obniżona. Szukając psa do siebie, pamiętajmy, że każdy czworonóg – także miniaturowy – musi odpowiadać w największym stopniu wzorcowi rasy. Nie celujmy w rekordy – nawet miniaturyzacja ma swoje granice.

wtorek, 8 marca 2016

10 najgroźniejszych ras psów

Najgroźniejsze rasy psów


1. Amerykański pit bull terier
Amerykański pit bull terrier jest psem średniej wielkości, dzięki krępej budowie i sporej muskulaturze sprawia wrażenie wyjątkowo silnego. Żywo reaguje na otoczenie, jest twardy i pewny siebie, bardzo często jest agresywny do innych psów, rzadko do ludzi. Amerykański pit bull jest jednym z najpopularniejszych psów domowych w USA, jest bardzo cierpliwy w stosunku do dzieci, a wysoka odporność na ból sprawia, prawdopodobnie nie zareaguje na pociągnięcie ogona przez dziecko. Pies ten wymaga dużo ruchu, lubi biegać i aportować, szybko się uczy, ale jest uparty i wymaga żelaznej konsekwencji.

2. Ca de Bou (pies z Majorki)
Rasa została wyhodowana w XVII w Balearach do szczucia byków i do walk z psami. Z charakteru jest to spokojna i przyjacielska rasa, która odznacza się delikatnością w stosunku do mniejszych od siebie, dlatego dobrze sprawdzają się w kontaktach z dziećmi. Ca de Bou akceptują inne zwierzęta w swoim stadzie, łatwo i chętnie się uczą, są też bardzo przywiązane do swojej rodziny. Pies z Majorki jest średniego wzrostu, o krępej budowie ciała i szerokiej klatce piersiowej.Jest szybki i zwinny.


3. Owczarek kaukaski 

W górach Kaukazu, na stepach Zakaukazia i w okolicach Astrachania ten potężny pies od setek lat broni stad owiec przed wilkami. W Polsce pierwsze kaukazy pojawiły się w latach osiemdziesiątych i od razu znalazły grono zwolenników. Te duże, silne i bardzo niezależne psy mają silnie rozwinięty popęd obrony. Kaukaz jest przyzwyczajony do samodzielnego działania i nie toleruje obcych na swoim terenie, do swojej rodziny jest przyjacielski i nieuciążliwy. Można go wychować tylko do pewnych granic, jest to bardzo niezależna rasa, która potrzebuje przestrzeni życiowej.


9. Moskiewski stróżujący 
Ta młoda rasa powstała po II wojnie światowej w Centralnej Szkole Wojskowej Hodowli Psów Wojskowych i Służbowych w wyniku skrzyżowania bernardyna, owczarka kaukaskiego i łaciatego rosyjskiego psa gończego. Moskiewski pies stróżujący to rasa podatna na szkolenie, odporna na ból, zrównoważona, o silnie rozwiniętym instynkcie terytorialnym. Mimo swoich dużych rozmiarów jest psem aktywnym i zwinnym, niezwykle delikatnym w stosunku do dzieci, jednak ze względu na jego wielkość nie należy zostawiać go z nimi samego. Pies jest bardzo oddany swojej rodzinie, odpowiednio wychowany może stanowić wspaniałego towarzysza.

4. Anatolijski pies pasterski 
Psy te wywodzą się z Turcji, gdzie strzegły dobytku i stad, mają silnie rozwinięty instynkt terytorialny, są inteligentne i niezależne. Anatoliany są aktywne, zdolne do ciężkiej pracy oraz łatwo przystosowują się do ekstremalnych warunków pogodowych. Jest to rasa, która mocno przywiązuje się do rodziny (również do pozostałych zwierząt), jest stabilna emocjonalnie, ale nieufna wobec obcych. Anatolian odznacza się potężnymi rozmiarami i siłą. Dorosły samce mierzą 74-81 cm i potrafią ważyć do 65 kg.

5. Rottweiler
Rottweiler zaliczany jest do grupy molosów w typie mastifa, w tej rasie obowiązują próby pracy. Dawniej wykorzystywano je do pilnowania obozów rzymskich w podbitej Germanii – pilnowały bydła i ciągnęły zaprzęgi z żywnością. Przydatne były jako psy pasterskie czy rzeźnickie (pomagały zaganiać zwierzęta rzeźne na place targowe). W 1910 roku zostały oficjalnie uznane jako psy policyjne. Rottweiler to pies średniego wzrostu, przysadzisty, ale harmonijnie zbudowany. Posiada instynkt obronny i może być agresywny wobec obcych, według wzorca to zrównoważony pies, oddany swojemu właścicielowi.

6. Tosa Inu
Tosa Inu zaliczana jest do grupy molosów w typie mastifa, została wyhodowana w Japonii w prowincji Tosa z przeznaczeniem do walk psów. W Japonii nadal są dozwolone walki psów, jednak podlegają one licznym obwarowaniom i nie kończą się śmiercią psa. Tosa Inu to duży, masywny pies (dorosłe samce ważą powyżej 60 kg) oddany swojej rodzinie, gotowy w każdej chwili do jej obrony. Psy tej rasy wymagają poświęcenia wiele czasu odpowiednią socjalizację i szkolenie. Hodowli Tosa Inu zakazano w: Norwegii, Danii, Australii, Nowej Zelandii i Malezji. W Polsce jest to mało znana rasa.


7. Dog kanaryjski (Dogo Canario)

Rasa powstała na Teneryfie i Gran Canaria, w archipelagu wysp kanaryjskich aby strzec bydła i pomagać rzeźnikom w zaganianiu zwierząt. Dogo Canario jest średniej wielkości, odznacza się krępą budową i umięśnieniem. Jest to pies o uważnym spojrzeniu, pewny siebie, nieufny do obcych, przez co jest predysponowany do stróżowania. W przypadku zagrożenia pies reaguje szybko i zdecydowanie. Dog kanaryjski jest bardzo przywiązany do swojej rodziny, jego popularność z roku na rok rośnie. Rasa została uznana przez FCI w 2001 roku.


8. Dog argentyński (dogo argentino)

Dogo argentino to pies rosły, silnie umięśniony, w typie molosa. Został wyhodowany w Argentynie do polowań na pumy oraz dzikie świnie (pekari). Dog argentyński to zrównoważony, mało szczekliwy pies, który sprowokowany potrafi walczyć bezkompromisowo. Wymaga dużo ruchu, lubi pływać. Umaszczenie – całkowicie białe, dopuszczalna jest jedna czarna lub ciemna plamka przy oku, jeśli nie pokrywa 10% całego ciała. Dogi są wykorzystywane w policji, straży granicznej oraz do poszukiwania ludzi uwięzionych pod gruzami. Rzadziej są wykorzystywane jako psy stróżujące. Do niedawna uszy dogo argentino były kopiowane.


9. Buldog amerykański

Nazwa rasy sugeruje, że wywodzi się ona z USA, jednak powstała ona w czasach cesarstwa rzymskiego, potem przywędrowała do Anglii, by po chwili trafić do USA, to właśnie tam nastąpił prawdziwy rozkwit rasy. Buldogi pełniły tam funkcje psów stróżujących i obronnych, a ze względu na wojowniczy charakter były też wykorzystywane w walkach psów. Cechuje je krępa budowa o dużej, silnej sylwetce. Buldog amerykański jest przyjazny w stosunku do dzieci, jednak gdy poczuje zagrożenie, zmienia się w nieustępliwego obrońcę. Jest to rasa trudna do szkolenia ze względu na dość dominujący charakter, jednak przy odpowiednio dobranych metodach potrafi być posłuszny, jest to bardzo ważne ze względu na jego negatywne nastawienie do obcych.


wtorek, 1 marca 2016

Największe psy świata!

                       Największe rasy psów
  1. Chart szkocki
    Historia tej rasy jest długa i trudna. Hodowany był on jako pies myśliwski dla szlachty szkockiej. Podobnie jak wilczarze irlandzkie, są lekkie i wysokie, z minimalnym wzrostem 71 cm u suk i 76 cm u psów ważą 36-45 kg. W XV i XVI w. rasie tej groziło wyginięcie ponieważ prawa do ich hodowli należały się tylko osobom o tytule hrabiego lub wyższej rangi. Spowodowane było to ich nadzwyczajną zręcznością i doskonałym wzrokiem.duże psy
  2. Dog niemiecki
    Dogi niemieckie, jak sama nazwa wskazuje, wywodzą się z terenów germańskich i hodowane były przede wszystkim do polowań na jelenie i dziki. Samice mierzą od 72 cm wysokości w kłębie, samce natomiast od 80 cm w kłębie. Średnia waga tych olbrzymów to ok. 80-85 kg. Zeus, największy pies świata, jest właśnie dogiem niemieckim i mierzy 112 cm! Trzy poprzednie rekordy Guinnesa w kategorii największych psów również zdobyte były przez dogi niemieckie.
     duże psy
  3. Nowofundland
    Jeśli szukasz psa podobnego do niedźwiedzia, nowofundland może być najlepszym typem. Masywną, muskularną budowę tych psów podkreśla puszyste, odporne na wilgoć futro. Pierwotnie pomagało ono nowofundlandom w pracy psa pociągowego, głównie dla rybaków. Suki mierzą od ok. 65 cm, samce od 71 cm. Waga tych łagodnych bestii waha się od ok. 50 kg w przypadku suk do średniej wartości 68 kg dla psa. Żyją one 9-14 lat. To nawet 4 lata więcej niż większość dużych ras.
     
  4. Borzoj
    Borzoje, jak większość chartów, są psami myśliwskimi. Sprawdzają się jednak doskonale także jako psy towarzyszące. Psy sięgają 70-85 cm wzrostu, suki natomiast 65-75 cm. Ich waga, jak przystało na smukłe charty, nie przekracza 50 kg. Borzoje od zawsze były motywem chętnie wykorzystywanym w malarstwie, później także w kinematografii. Nawet słynna grupa Pink Floyd wykorzystała w jednym ze swych utworów wycie tego pięknego zwierzęcia.
     duże psy
  5. Kuvasz
    Te węgierskie psy pasterskie pierwotnie wykorzystywane były przez szlachtę jako zwierzęta stróżujące. Dopiero w późniejszym okresie pasterze przekwalifikowali je do zaganiania owiec. Podobno jednak historia tej rasy sięga aż czasów madziarskich nomadów. Wysokość tych psów to minimum 70 cm, samic zaś od 65 cm. Ważą one od 35-70 kg, w zależności od rozmiaru. Populacja kuvaszy zmniejszyła się drastycznie w trakcie II Wojny Światowej, kiedy to niemieccy żołnierze musieli zabijać je, by przejmować tereny – były one tak oddane swym domostwom, że walczyły w ich obronie aż do śmierci.
     
  6. Leonberger
    Legenda głosi, że rasa ta została wyhodowana przez burmistrza Leonberg tak, by psy przypominały lwa, będącego godłem i maskotką miasta. Ich rola stróża zachowana została do dziś. Oprócz tego często wykorzystywane są w ratownictwie górski. Nie zmienia to faktu, że uwielbiają zabawy w wodzie tak bardzo, że szczeniaki trudno jest odgonić nawet od kałuż. Wzrost w kłębie to 75-80 cm, ważą natomiast od 50-70 kg.duże psy
  7. Mastif angielski
    Mastify znane były człowiekowi już 3000 lat p.n.e. W tych antycznych czasach wykorzystywane były w turniejach walk, w nowoczesności natomiast sprawdzają się doskonale jako stróże, a także towarzysze człowieka. Słowem, jakie najlepiej określa mastify jest chyba „masa”. Przy wzroście 70-90 cm psy te mogą ważyć nawet 120 kg. Najcięższym psem był właśnie Mastif.  
  8. Pies św. Bernarda
    Bernardyny swoje początki zawdzięczają mnichom z przełęczy w Alpach nazwanej właśnie po świętym Bernardzi, patronie alpinistów. W zakonie wykorzystywane były do prac w obejściu, jednak ich głównym zadaniem było ratownictwo górskie. Psy tej rasy mierzą zazwyczaj 70-95 cm, suki średnio 5 cm mniej. Waga bernardynów może sięgać nawet 125 kg. Choć nigdy nie zostało to oficjalnie odnotowane, istnieją wzmianki o bernardynie imieniem Benedictine ważącym 357 funtów, czyli ok. 162 kg. To dwa razy tyle, ile waży przeciętny Polak.duże psy
  9. Wilczarz irlandzki
    Mimo, iż wilczarze zaliczają się do psów myśliwskich, pierwotnie wykorzystywane były jako psy pociągowe w warunkach bojowych. Rasa ta uważana jest za najwyższą na świecie. Ich wzrost zaczyna się od 79 cm u psów i 71 cm u suk, nie ma jednak górnej granicy. Ważą one od 40 do ok. 55 kg. W kraju ich pochodzenia prawa dotyczące hodowli wilczarzy były bardzo surowe. Irlandczycy nie mogli wywozić ich z kraju, mimo że wcześniej wilczarz irlandzki był bardzo popularnym prezentem dla zagranicznej szlachty. Ciekawym prawem był nakaz sprzątania po psie, który załatwiał się na posiadłości sąsiadów. Należało nie tylko pozbyć się nieczystości, ale także przekopać ziemię, by nie pozostał żaden ślad bytności zwierzęcia.
  10. Kangal
    Wywodzą się z Turcji i uważane są za narodową rasę tego kraju. Ich historia sięga 3000 lat wstecz. Hodowany był i jest do pilnowania inwentarza. Często nazywane są Anatolianami, jednak Turecki Związek Kynologiczny podkreśla, że rasa o tej nazwie nie jest uznawana przez naród turecki. Kangale wzrostem osiągają 76-81 cm, suki natomiast 71-76 cm. Ważą od 41 do 67 kg. Ciekawą informacją jest to, że w Turcji Kangale żyją tylko w obejściu i nie mają wstępu do domu. Na szczęście samym psom najczęściej to nie przeszkadza.